ΕΣΠΕΡΙΝΟ ΕΠΑΛ ΔΡΑΜΑΣ

ΚΑΛΩΣ ΟΡΙΣΑΤΕ ΣΤΗΝ ΙΣΤΟΣΕΛΙΔΑ ΜΑΣ

Εικονική περιήγηση στο σχολείο

Στα πλαίσια του προγράμματος Μια Νέα Αρχή στα ΕΠΑΛ, οι μαθητές είχαν την ευκαιρία να χρησιμοποιήσουν φωτογραφική μηχανή 360º και να εμπλουτίσουν την ιστοσελίδα του σχολείου με φωτογραφίες 360° από τους χώρους το σχολείου αλλά και των εργαστηρίων που ανήκουν στο Εργαστηριακό Κέντρο. Λόγω της κατάστασης που επικρατεί με τον Κορονοϊό, πραγματοποιήθηκαν φωτογραφικές λήψεις μόνο από τα εργαστήρια Πληροφορικής που λειτουργούσαν. Οι μαθητές ανανέωσαν το ραντεβού τους για τον Σεπτέμβριο, όπου θα πραγματοποιηθούν λήψεις από όλα τα εργαστήρια αλλά και από αξιοθέατα της πόλης μας.

Στα πλαίσια της δράσης, οι μαθητές είχαν την ευκαιρία να εξοικειωθούν με την νέα τεχνολογία της λήψης εικόνων 360º και την επεξεργασία τους αλλά και να γνωρίσουν την τεχνολογία της εικονικής πραγματικότητας χρησιμοποιώντας τα ειδικά γυαλιά (VR headset) για να δουν το αποτέλεσμα της λήψης των φωτογραφιών 360º.
Πλέον οι επισκέπτες της ιστοσελίδας του σχολείου μπορούν να περιηγηθούν εικονικά στα εργαστήρια πληροφορικής.

Εργαστήριο Ερμής

Εργαστήριο Σίβυλλες

Εργαστήριο Απόλλων

Τα αποτελέσματα της δράσης παρουσιάστηκαν μέσω του εργαλείου Google Meet μέσω τηλεδιάσκεψης, ανοιχτής για το κοινό.