Με απόφαση του Υπουργείου Παιδείας, Διά Βίου Μάθησης και Θρησκευμάτων, καθορίζονται τα νέα ωρολόγια προγράμματα των Ημερήσιων και Εσπερινών ΕΠΑΛ.

Στο πλαίσιο υλοποίησης του Νέο Τεχνολογικού Λυκείου, από τη σχολική χρονιά 2012-2013, ορίζονται φέτος (2011-2012), μεταβατικά ωρολόγια προγράμματα για την Α? τάξη Ημερήσιων και Εσπερινών ΕΠΑΛ. Στα νέα μεταβατικά ωρολόγια προγράμματα, αντί των κύκλων σπουδών θα υπάρχουν τρία αντίστοιχα μαθήματα επιλογής, από τα οποία οι μαθητές επιλέγουν υποχρεωτικά ένα από αυτά. Στόχος είναι οι μαθητές που φέτος θα φοιτήσουν στην Α? τάξη των Ημερησίων και Εσπερινών ΕΠΑΛ, να επακολουθήσουν το πρόγραμμα του Νέου Τεχνολογικού Λυκείου τη σχολική χρονιά 2012-2013.

Η Α΄ Τάξη Ημερήσιου ΕΠΑ.Λ. περιέχει μαθήματα Γενικής Παιδείας συνολικής διάρκειας δεκαπέντε (15) ωρών εβδομαδιαίας διδασκαλίας, Βασικών Δεξιοτήτων συνολικής διάρκειας τεσσάρων (4) ωρών εβδομαδιαίας διδασκαλίας, Επιλογής συνολικής διάρκειας δύο (2) ωρών εβδομαδιαίας διδασκαλίας και Υποστήριξης συνολικής διάρκειας τεσσάρων (4) ωρών εβδομαδιαίας διδασκαλίας. Οι μαθητές της Α΄ τάξης ΕΠΑ.Λ. παρακολουθούν υποχρεωτικά μαθήματα συνολικής διάρκειας είκοσι πέντε (25) ωρών εβδομαδιαίας διδασκαλίας.

1. Ενιαίο μάθημα με δύο κλάδους: α) Άλγεβρα και β) Γεωμετρία.

2. Ενιαίο μάθημα με δύο κλάδους: α) Φυσική και β) Χημεία.

H απόφαση με τα μεταβατικά ωρολόγια προγράμματα Α? τάξης των Ημερήσιων και Εσπερινών ΕΠΑΛ, είναι αναρτημένη  εδώ.
Η Β΄ Τάξη Εσπερινού ΕΠΑ.Λ. περιέχει μαθήματα Γενικής Παιδείας συνολικής διάρκειας δέκα (10) ωρών εβδομαδιαίας διδασκαλίας..
Οι μαθητές της Β΄ τάξης Εσπερινού ΕΠΑ.Λ. παρακολουθούν υποχρεωτικά μαθήματα συνολικής διάρκειας είκοσι τεσσάρων (24) ωρών εβδομαδιαίας διδασκαλίας

1. Ελληνική Γλώσσα: Ενιαίο μάθημα με δύο κλάδους: α) Νέα Ελληνική Γλώσσα και β) Νέα Ελληνική Λογοτεχνία.

2. Μαθηματικά: Ενιαίο μάθημα με δύο κλάδους: α) Άλγεβρα και β) Γεωμετρία.

3. Θετικές Επιστήμες: Ενιαίο μάθημα με δύο κλάδους: α) Φυσική και β) Χημεία

Η Γ΄ Τάξη Εσπερινού ΕΠΑ.Λ. περιέχει μαθήματα Γενικής Παιδείας συνολικής διάρκειας έξι (06) ωρών εβδομαδιαίας διδασκαλίας και μαθήματα Επιλογής συνολικής διάρκειας δύο (02) ωρών εβδομαδιαίας διδασκαλίας.

Για την Δ' ταξη Εσπερινού ΕΠΑ.Λ. ισχύει η με αρ. πρωτ. 138011/Γ2/3-12-2007 Υ.Α. (ΦΕΚ 26 /Β΄/2008).